Czcionka:

Medycyna sportowa

Medycyna sportowa dotyczy aktywności ruchowej, jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy lekarskiej. Jej zakres obejmuje całość procesów dokonujących się w organizmie człowieka pod wpływem aktywności fizycznej lub jej braku. Polega ona na sprawowaniu opieki medycznej nad człowiekiem aktywnym ruchowo. Na spektrum pacjentów, których dotyczy medycyna sportowa składają się zarówno wyczynowi sportowcy, jak również osoby podejmujące amatorsko wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną.

Konsultacje lekarza sportowego przeprowadzane są zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia.

Rodzaje badań:
-wstępne – przed rozpoczęciem uprawiania sportu
-okresowe – co 12 miesięcy
-kontrolne – po przerwie w treningach z powodu choroby oraz po urazie lub kontuzji

Na wizytę należy przynieść wyniki podstawowych badań:
-morfologia z rozmazem
-badanie ogólnego moczu
-poziom glikemii
-EKG

Dodatkowo:
-sporty walki – konsultacja neurologiczna
-płetwonurkowanie – spirometria
- dokumentacja medyczna dotycząca ew. leczenia urazów lub chorób przewlekłych

Pozostałe badania zostaną wykonane w gabinecie.

Po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia i rodzaju dyscypliny sportowej, zbadaniu pacjenta, analizie i przeprowadzeniu badań dodatkowych, lekarz specjalista medycyny sportowej wyda orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania określonej dyscypliny sportu lub o jej braku z powodu istnienia przeciwwskazań zdrowotnych.Poza orzecznictwem możliwa jest dodatkowo konsultacja, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, dotycząca m.in. wyboru odpowiedniej dyscypliny sportu, zaleceń dietetycznych, regeneracji, rehabilitacji po kontuzjach, profilaktyki mikroprzeciążeń i urazów.

Umów się na wizytę

Przetwarzamy Twoje dane osobowe zawarte w niniejszym formularzu, w celu umożliwienia umówienia wizyty i/lub kontaktu z nami poprzez zadanie pytania. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z pełną treścią obowiązku informacyjnego.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.