Czcionka:
pexels-miguel-á-padriñán-2120614
Bradykardia – dlaczego nie należy lekceważyć choroby serca?

Choroby serca często pozostają w uśpieniu i nie dają oczywistych objawów. Jednak to nie znaczy, że nie istnieją i nie zaczną dokuczać Ci w najmniej spodziewanym momencie. Jednym z takich zaburzeń jest bradykardia, czyli spowolniona praca serca. Tak najprościej można opisać tę dolegliwość, która nie ma jednoznacznej definicji za to może bardzo skomplikować życie choremu. Poznaj przyczyny bradykardii, objawy i sposoby leczenia tej choroby serca.

Kiedy mówimy o bradykardii?

Bradykardia dotyczy spowolnionej akcji serca. Standardowo bije ono z prędkością od 60 do 100 razy w ciągu minuty, tzn. tyle razy się kurczy, pompując krew i zapewniając jej prawidłowe krążenie i dotlenienie wszystkich części ciała. Jeżeli serce kurczy się mniej niż 60 razy w ciągu minuty to może dawać dokuczliwe objawy. Oczywiście nie będą one jednoznacznie świadczyły o zaburzeniu, ale jeśli powtarzają się i przeszkadzają normalnie funkcjonować to należy skonsultować je ze specjalistą kardiologiem.

Jakie objawy daje bradykardia?

Objawy bradykardii mogą mieć różne natężenie, dlatego czasem trudno ustalić, co dolega pacjentowi skarżącemu się na znużenie, słabość, zaburzenia koncentracji, drażliwość. To nieoczywiste zwiastuny choroby serca, które można przypisać do wielu innych zaburzeń, a nawet powiązać z czystym ludzkim zmęczeniem czy przesileniem pór roku. Im wolniej pracuje serce, tym silniej odczuwalne są zaburzenia. Dochodzą m. in.:

·         omdlenia,

·         bóle i zawroty głowy,

·         duszności.

Aż wreszcie nie da się ich lekceważyć. I nie wolno!

W swoim skrajnym wydaniu bradykardia oznacza całkowity brak aktywności elektrycznej serca. Asystolia może wywoływać drgawki, po 15 sekundach utratę przytomności, a potem drętwienie i wreszcie śmierć.

Z czego bierze się bradykardia?

Przyczyny bradykardii wcale nie są oczywiste. Podejrzewa się, że w niektórych przypadkach powodują je zmiany w autonomicznym układzie nerwowym. Może to dotykać sportowców, którzy z fazy ekstremalnego wysiłku przechodzą w stan spoczynku. Wtedy kurczenie się serca w tempie 40 razy na minutę raczej nie wzbudza zdziwienia ani niepokoju.

Bradykardię wywołują też zaburzenia jonowe. Może ona iść w parze z chorobami niedoczynnościowymi tarczycy. Czasem to „po prostu” skutek uboczny przyjmowania leków kardiologicznych zawierających β-adrenolityki lub antagoniści wapnia. Jeśli są przyjmowane pod kontrolą lekarską, to wszystko jest w porządku

Wreszcie bradykardia powstaje w wyniku niewydolności układu bodźcoprzewodzącego serca, który starzeje się i otrzymuje mniej krwi, co prowadzi do włóknień. Zatem osoby cierpiące na chorobę wieńcową mogą być też narażone na zbyt wolną czynność kurczową komór i wszystkie związane z nią dolegliwości.

Kto jest najbardziej narażony na bradykardię?

Bradykardia, jak już wspomnieliśmy może dotykać sportowców i osoby chorujące na serce. Często na zaburzenia charakterystyczne dla tej choroby serca skarżą się także seniorzy.

Jak leczyć bradykardię?

Oczywiście nigdy na własną rękę – zaburzenia pracy serca nie powinno się też ignorować. Podstawą może stać się konsultacja z kardiologiem z Medic Park oraz ustalenie planu leczenia. Aby potwierdzić objawy, powinniśmy przeprowadzić kompleksowe badania, w tym EKG i EKG metodą Holtera, które dostępne są w Medic Park w Płocku. Do ustalenia planu leczenia należy wziąć pod uwagę objawy opisane przez pacjenta, wyniki badań, historię leczenia oraz aktualne choroby.

Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne środkami zawierającymi atropinę i dopaminę. Gdy te nie przynoszą ulgi, uzasadniona staje się stymulacja przezżylna, w której wprowadza się elektrody przez naczynia do serca. Nowością są stymulatory bezelektrodowe.

Zapraszamy na konsultacje kardiologiczne do naszego Centrum Medycznego Medic Park w Płocku, przy Kolegialnej 18.

Zadzwoń: 24 267 46 25 i umów się już dziś!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.