Czcionka:

Poradnia preluksacyjna

Noworodek przychodząc na świat nie jest miniaturą dorosłego człowieka. Wiele narządów jest wysoce niedojrzałych – w tym stawy biodrowe. Stawy te przeżywają - jak całe niemowlę - najbardziej dynamiczny rozwój w pierwszym roku życia. Dziecko po tym czasie gotowe jest już by bezpiecznie stanąć na nóżkach i doskonalić technikę chodzenia.

Niestety w części przypadków rozwój stawów biodrowych może z różnych przyczyn - znanych i nieznanych - zboczyć na nieprawidłowe tory. Dochodzi wtedy w procesach wzrostowych do stopniowego narastania deformacji elementów stawu i ich wzajemnego „niedopasowania”. Ostatecznie może dojść nawet do zwichnięcia i to obustronnego. Zjawisko to nazywamy dysplazją stawów biodrowych (DDH), bywa ono przyczyną często ciężkiego kalectwa w wieku dojrzałym.

Czemu dysplazja stawów biodrowych skupia na sobie tyle uwagi?

Otóż jest to schorzenie mogące rozwijać się skrycie i nie dawać objawów w pobieżnym badaniu ręcznym. Stąd tak ważnym stało się wprowadzenie bezpiecznego badania USG i zasada wczesnego badania profilaktycznego wszystkich dzieci. Należy przypomnieć, że Płock był jednym z pierwszych miast w kraju, w którym to badanie wprowadzono w 1990 roku i stało się badaniem rutynowym.

Zasada wczesnego badania wszystkich dzieci pozwala na wykrycie wady w mało zaawansowanej fazie, co powoduje, że leczenie jest mniej kłopotliwe i wysoce skuteczne.

Wszyscy lekarze ortopedzi pracujący w MEDIC PARK wykonują badanie USG metodą Graffa, wszyscy też zajmują się leczeniem dysplazji o ile zajdzie potrzeba. Badania USG wykonywane są na sprzęcie najwyższej klasy.

Pierwsze badanie ortopedyczne z uwzględnieniem USG powinno być wykonane od 4 do 6 tygodnia życia chyba, że lekarz neonatolog bądź pediatra uzna za konieczne badanie wcześniejsze.

Medic Park DLA DZIECI KIDS logotyp CMYK-1.png

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.