Czcionka:
pexels-nathan-cowley-1300402
Diagnostyka i leczenie onkologicznych chorób męskich

O profilaktyce zdrowia mówi się ostatnio wiele, jednak bardzo często zapominamy o wizytach kontrolnych u specjalistów czy okresowych badaniach. Dlatego też powstają coraz to nowe akcje mające na celu nagłośnienie problemu i zachęcenie Polaków do większej troski o swoją kondycję fizyczną oraz psychiczną. M.in. dlatego listopad jest miesiącem profilaktyki nowotworów męskich. Bo to właśnie panowie niezbyt chętnie odwiedzają lekarzy, a w przypadku problemów onkologicznych czas jest na wagę złota.

Problemy onkologiczne polskich mężczyzn

Choroby onkologiczne w Polsce dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn, jednak, jak podkreśla Anna Kupiecka prezes fundacji „OnkoCafe – Razem Lepiej”[1]: Mężczyźni w Polsce wciąż zbyt rzadko badają swoją prostatę w gabinecie urologa, a kiedy już do takiej wizyty dochodzi, inicjatorką jej jest najczęściej żona czy partnerka mężczyzny.

Dlaczego nadal świadomość profilaktyki jest na taki niskim poziomie? Dlaczego badania robimy zbyt rzadko, a lekarza odwiedzamy w ostateczności? Tłumaczymy to dobrym samopoczuciem, brakiem czasu, nieufnością względem współczesnej medycyny. To ogromny błąd! W społeczeństwie pokutuje też przekonanie, że nowotwory to choroby genetyczne, którym nie da się zapobiec, a więc niejako, jeżeli jesteśmy obciążeni genetycznie, to nic już nie możemy zrobić. Czy faktycznie tak jest? Otóż nie:

Badania naukowe dowodzą, że nawet do 95% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, których działanie możemy ograniczać, lub nawet całkowicie eliminować.[2] Zatem tylko 5-10%  przypadków zachorowania na nowotwór to efekt obciążenia genetycznego!

Znaczenie profilaktyki nowotworowej

Jak czytamy na stronie Krajowego Rejestru Nowotworów: Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieżenie zachorowaniu na nowotwór złośliwy, a w konsekwencji obniżenie liczby zgonów.[3]  Ponadto, wczesne wykrycie niepokojących zmian pozwala na szybką reakcję medyczną i leczenie, które im szybciej rozpoczęte, tym daje większą szansę na wyzdrowienie.

Jak dbać o swoje zdrowie?

Jak widzisz profilaktyka jest nieoceniona, gdy chodzi o wczesne wykrywanie zmian i zapobieganie chorobom w ogóle lub ich eskalowaniu. Naukowcy Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem przygotowali publikację, w której zebrali i opisali 12 zachowań, które mogłyby pomóc Europejczykom w uniknięciu nawet połowy zgonów nowotworowych! Europejski Kodeks Walki z Rakiem (EKWzR)[4] http://www.12sposobownazdrowie.pl/. Wartościowa publikacja szerzej omawia zagadnienia takie jak źródło nowotworów i profilaktyka chorób. Oto 12 sposobów na zdrowie:

1.      Nie pal.

2.      Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego.

3.      Utrzymuj prawidłową masę ciała.

4.      Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu.

5.      Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia.

6.      Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie.

7.      Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

8.      Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy.

9.      Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu.

10.  Kobiety powinny pamiętać o tym, że… (karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory).

11.  Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.

12.  Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy.

Badania kontrolne krwi, USG, RTG, a także inne zalecone przez lekarza – endoskopię, gastroskopię, kolonoskopię wykonasz w Płockim Centrum medycznym Medic Park.



[1] Źródło: Puls Medycyny: https://pulsmedycyny.pl/listopad-miesiacem-profilaktyki-nowotworow-meskich-mezczyzni-w-polsce-zbyt-rzadko-sie-badaja-1170309
[2] Żródło: krajowy Rejestr Nowotworów: https://onkologia.org.pl/pl/nowotwory/profilatyka-wprowadzenie
[3] Źródło: Krajowy Rejestr Nowotworów: https://onkologia.org.pl/pl/nowotwory/profilatyka-wprowadzenie
[4] Źródło: http://www.12sposobownazdrowie.pl/

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.