Czcionka:
instytut-emocji-matury-2024
Jak pokonać stres egzaminacyjny - Praktyczne wskazówki

Niedawno rozpoczęły się Matury, za chwilę ósmoklasiści będą pisać swój pierwszy, ważny egzamin w życiu. Pierwszy, ale nie ostatni…

Studenci przygotowują się do sesji egzaminacyjnej, która rozpocznie się za niecały miesiąc. 

Nie pomagają zdania, „Nie przejmuj się”, „Matura to bzdura”, „Jak nie zdasz, to poprawisz”. Każdy z nas stawał w życiu w obliczu stresu egzaminacyjnego, zastanawiam się co wam wtedy pomagało. Poniżej zebrałam kilka wskazówek, które mogą być przydatne.

  1. Grunt to poczucie bycia przygotowanym: Jednym z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie ze stresem egzaminacyjnym jest gruntowne przygotowanie się. Im lepiej znasz materiał, tym pewniej będziesz się czuł podczas egzaminu.
  2. Zaplanuj naukę: Stwórz harmonogram nauki, który pozwoli Ci rozłożyć materiał na mniejsze części i regularnie się go uczyć. Unikaj opóźnień i pozostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Chociaż są osoby, które uwielbiają działać pod presją czasu, to lepiej jest rozłożyć pracę na etapy i przygotowywać się w dłuższym okresie czasu.
  3. Zwróć uwagę na swój styl życia: Dbaj o swoje zdrowie fizyczne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu ( 8 godzin) mogą znacznie zmniejszyć poziom stresu. Brzmi łatwo, ale dla wielu osób wprowadzenie tego stylu w życie jest problemem. Przyjrzyj się czym się odżywiasz, o której chodzisz spać i kiedy ostatnio biegałeś, ćwiczyłeś, spacerowałaś?
  4. Relaksuj się : Praktykuj techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, aby uspokoić umysł i ciało przed egzaminem. Świetne mogą okazać się poranne medytacje, polegające na wyobrażaniu sobie przyjemnego, bezpiecznego miejsca ( np. plaży) i spokojnym oddechu ( długi wdech i jeszcze dłuższy wydech).
  5. Karm pozytywne myśli: Zamiast skupiać się na negatywnych myślach, skoncentruj się na pozytywnych aspektach, takich jak Twoje osiągnięcia w nauce i poprzednie udane egzaminy. Bazuj na swoich doświadczeniach i mocnych stronach. Przypomnij sobie inny ważny egzamin i to, co czułeś, czułaś przed nim i jaki miałeś/ miałaś rezultat.
  6. Nie porównuj się do innych: Każdy ma swój własny rytm nauki i indywidualne umiejętności. Być może koleżanka lub kolega uczą się szybciej. Nie oznacza to, ze jesteś gorszy/ gorsza. Warto znać swoje możliwości naukowe i wiedzieć co może pomoc Ci przyswoić wiedze. Jedni robią notatki i tworzą mapy pamięciowe, inni nagrywają teksty na dyktafon i odsłuchują, jeszcze inni uczą się świetnie, kiedy mają towarzystwo.
  7. Rób regularne przerwy i staraj się odpoczywać: Nie zapominaj o przerwach w nauce i czasie dla siebie. Nawet sportowcy potrzebują czasu na regenerację, Ty ucząc się także masz pamiętać o odpoczynku. Dzięki temu o wiele łatwiej przyswoisz wiedzę.  Pamiętaj także o spotkaniach z przyjaciółmi, takie przerwy i wspólne rozmowy mogą być bardzo pomocne w radzeniu sobie ze stresem.
  8. Szukaj swoich osobistych sposobów radzenia sobie ze stresem: To może być rozmowa z bliskimi, pisanie w dzienniku czy praktykowanie sztuk walki, albo spędzanie czasu ze swoim psem/ kotem…itp.
  9. Szukaj wsparcia: Znajdź wsparcie w rodzinie, przyjaciołach. Czasem rozmowa z kimś, kto przeżywa podobne doświadczenia, może pomóc Ci spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Pomaga także poczucie humoru:) i wspólny śmiech.

Powodzenia na egzaminach :)
Magdalena Chorzewska 
Psychoterapeutka, Psycholożka 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.