Czcionka:
eye-gfe0dd094a_1280
Laserowa korekcja wzroku – na czym polega, kiedy warto ją wykonać?

Wady wzroku są problemem sporej grupy osób, które odczuwają z tego tytułu dyskomfort i borykają się z trudnościami w życiu codziennym. Oczywiście korygowanie wad z użyciem okularów czy szkieł kontaktowych to skuteczna i powszechnie praktykowana metoda leczenia. Jednak dzisiaj możliwości jest znacznie więcej, a jedną z nich jest bez wątpienia laserowa korekcja wzroku.

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to nic innego, jak kształtowanie przedniej powierzchni rogówki przy użyciu lasera. Pozwala to na usunięcie lub zmniejszenie wady i poprawienie jakości widzenia.

Pacjent jest kwalifikowany do zabiegu – okulista dobiera metodę, sprawdza, czy nie występują przeciwwskazania. Zaprasza na konsultacje, podczas których wykonuje szereg zaawansowanych badań, m.in. pachymetrię, badanie autorefraktometrem, ocenę refrakcji oka, tonometrię i keratomietrię. Dobrze więc, aby badania kwalifikacyjne wykonać w ośrodku dysponującym wszystkimi sprzętami, który kolejno podejmie się laserowej korekcji wady wzroku.

Zalecenia do laserowej korekcji wzroku

Kwalifikacji do laserowej korekcji wzroku zawsze dokonuje okulista po zapoznaniu się z wadą pacjenta, historią choroby oraz leczenia. Ustala, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu takich jak młody wiek (poniżej 20 roku życia), stan zapalny, zaćma, jaskra czy spore pogorszenie wady w ostatnich miesiącach.

Zaleceniem do wykonania zabiegu jest:

·         dalekowzroczność,

·         krótkowzroczność,

·         astygmatyzm.

Współczesna medycyna, w tym wypadku okulistyka, jest na tyle rozwinięta, że również leczenie kombinacji powyższych wad jest możliwe za pomocą lasera.

Jakie są efekty laserowej korekcji wzroku?

Jeżeli chodzi o leczenie laserem najpopularniejszych wad wzroku, to w przypadku dalekowzroczności zabieg powoduje uwypuklenie rogówki i skierowanie promieni świetlnych na siatkówkę. Efekt? Wzmocnienie układu oka.

W przypadku pacjentów z krótkowzrocznością, po zabiegu dochodzi do spłaszczenia rogówki, a u cierpiących na astygmatyzm poprawia się ostrość i wyrazistość widzenia. Dzieje się to za sprawą wyrównania płaszczyzny rogówki, aby promienie świetlne prawidłowo skupiały się na siatkówce.

Wielu pacjentów zastanawia się, ile trwa rekonwalescencja, jak długo utrzymują się efekty. Nowoczesne metody leczenia zakładają niemal natychmiastowy powrót pełnej ostrości widzenia oraz poprawę widzenia – częściowo lub całkowicie. Szansą na stałe wyleczenie jest przeprowadzenie zabiegu wtedy, gdy pacjent jest w odpowiednim wieku i jego wada jest ustabilizowana.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.