Czcionka:
pexels-önder-örtel-7187195
Pozbądź się żylaków raz a dobrze. Poznaj nowe osiągnięcie medyczne!

Żylaki na nogach nie tylko źle wyglądają, ale też stanowią dość poważny problem medyczny. Jeżeli borykasz się z tego rodzaju zmianami, na pewno byłeś już na niejednej konsultacji lekarskiej. Niestety, prawdopodobnie nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów, bo dzisiaj najskuteczniejszymi sposobami leczenia żylaków są operacje i zabiegi chirurgiczne. Jednym z najnowszych osiągnięć medycznych w tym zakresie jest  wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa. Dowiedz się, na czym polega zabieg i jaka jest jego skuteczność.

Na czym polega laserowe leczenie żylaków?

Ablacja laserowa to nowoczesna technologia leczenia żylaków, która gwarantuje skuteczne usunięcie zmian żylakowych na nogach – bezpiecznie i na długo. Z uwagi na to, że przebiega w znieczuleniu miejscowym, powoduje niewielki dyskomfort dla pacjenta i umożliwia szybki powrót do pełnej sprawności i pracy.  Przed przystąpieniem do ablacji trzeba się odpowiednio przygotować. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz prowadzący, który ocenia, czy nie występują przeciwwskazania takie jak zaburzenia krzepliwości krwi czy nadciśnienie tętnicze, którego nie regulują leki. Szerzej kwestię przeciwwskazań poruszamy w dalszej części artykułu.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania żylaków?

Udaj się do lekarza na kwalifikację do zabiegu. Poinformuje on, jak przebiega laserowa ablacja, jak należy się do niej przygotować, opowie o efektach i przeciwwskazaniach. Zaleci odpowiednie badania, głównie USG oraz sprawdzenie przepływu krwi w nodze poddawanej zabiegowi. Zazwyczaj pakiet badań jest jeszcze rozszerzany o morfologię, krzepliwość krwi, stężenie glukozy, mocznika, kreatyniny i elektrolitów.

Konieczne może być też odstawienie leków np. leków zmniejszających krzepliwość krwi (lub zastąpienie ich innymi). Nie zaleca się depilację miejsc na ciele, które będą poddawane działaniu lasera. Na kilka godziny przed zabiegiem należy trzymać dietę.

Jak przebiega zabieg usuwania żylaków?

·         Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

·         Zabieg trwa od 45 do 60 minut – w zależności od liczby zamykanych żył.

·         Podczas zabiegu wprowadza się światłowód do leczonej żyły pniowej np. żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.

·         Wiązka lasera wytwarza energię cieplną, która dokonuje ablacji – zamyka niewydolne żyły odpiszczelowe lub odstrzałkowe.

·         Zabieg jest praktycznie bezbolesny dla pacjenta.

·         Podczas jednej sesji można usunąć żylaki z dwóch nóg.

·         Rekonwalescencja trwa tylko kilka – kilkanaście dni.

Efekty po laserowym usunięciu żylaków

Zainteresowanie laserowym usuwaniem żylaków jest bardzo duże, a wynika przede wszystkim z szybkich i trwałych efektów. Są one lepsze niż w przypadku innych metoda inwazyjnych – usunięcia (strippingu żyły odpiszczelowej) oraz metod nietermicznych ablacji Najlepsze efekty udaje się uzyskać, gdy po zabiegu pacjent przestrzega zaleceń, tj. nosi na nodze pończochę uciskową. Sam laser praktycznie nie powoduje powikłań i pozwala szybciej wrócić do pełnej sprawności.

W kolejnym etapie można wykonać u pacjentów zabiegi skleroterpii kompresyjnej. Jest to propozycja dla chorych borykających się nie tylko z żylakami, ale też pajączkami lub poszerzonymi żyłami siatkowatymi. Lekarz prowadzący ustali z pacjentem, czy oprócz ablacji laserowej należy wdrożyć także wykonanie skleroterapii.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.