Czcionka:
terapia_psychologiczna_medicpark
Media – świat pozorów a zdrowie psychiczne

Facebook, Twitter, Istagram, TikTok to obecnie najpopularniejsze portale internetowe, na których przeglądanie ludzie poświęcają mnóstwo czasu. Czy jest to czas wykorzystany produktywnie, czy też bezproduktywnie?

Serwisy społecznościowe pierwotnie miały ułatwić komunikację międzyludzką. Niestety z czasem stały się także miejscem cyberprzemocy, hejtu czy niepokoju emocjonalnego. Dzięki nim można szybko umieścić zdjęcie czy tekst. Nie zawsze są to treści pozytywne. Czasami mogą one obrażać czy ośmieszać inne osoby. Dzieci i młodzież kompromitują siebie wzajemnie zdjęciami, filmikami czy też wpisami. Przez to świat wirtualny stał się toksycznym środowiskiem.

Jakie potrzeby młodzieży zaspokaja Internet?

Współczesna młodzież bardzo koncentruje się na tym by wzbudzać podziw i uznanie w świecie wirtualnym. Przekonanie to potęguje przeświadczenie, że im więcej lajków, pozytywnych komentarzy czy udostępnień, tym jestem bardziej popularny/popularna; lubiany/lubiana.

Młode osoby potrzebują uznania. Jednak pierwszym i najważniejszym miejscem do zaspokojenia tej potrzeby powinien być dom rodzinny. Gdy tego nie otrzymują w rodzinie, szukają w świecie wirtualnym. I to za wszelką cenę. Jeśli ta potrzeba nie zostanie zaspokojona to rodzi się złość, frustracja, przygnębienie, smutek a nawet myśli i czyny samobójcze.

Zagrożenia świata wirtualnego

Młodzież nazbyt wierzy temu co widzi w świecie wirtualnym (podobnie jak osoby dorosłe w TV). Nie rozumieją, że wiele osób, które dzieli się swoim życiem i tym, jakie jest ono „idealne i doskonałe”, tak naprawdę robi to na pokaz, a ich rzeczywistość w realnym świecie wygląda zupełnie inaczej. Poprzez to młode osoby myślą, że ci „internetowi celebryci” to osoby szczęśliwe i doskonałe. Przy tym młodzież doświadcza frustracji, że nie są tacy jak ci „z Internetu”, a to prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości.

Pozorna rzeczywistość pokazywana na portalach społecznościowych powoduje, że ludzie wstydzą się mówić o swoich problemach, zamykają się w sobie a to prowadzi do problemów emocjonalnych. Korzystanie z portali społecznościowych i interpretowanie tego co widzę i czytam, wpływa na samoocenę człowieka. Widok wyidealizowanych sylwetek kobiet i mężczyzn prowadzi do tego, że dzieci i młodzież też chcą tak wyglądać. Z tego z kolei rodzą się problemy z zaakceptowaniem samego siebie.

Jak działa na nas Internet?

Obecnie żyjemy w świecie, w którym przez jeden dzień nasze zmysły mają dostarczane tyle bodźców co nasi pradziadowie niemal przez całe życie. To powoduje, że człowiek chcąc nadążyć za tym pędem przeznacza coraz więcej czasu na wirtualny świat. Chce być na topie, chce wiedzieć jeszcze więcej. Świat wirtualny pokazuje od razu wyniki, rzadko proces dojścia do nich. Widzimy osobę o idealnej sylwetce, ale nie widzimy tysięcy godzin na siłowni kosztem relacji, uczuć czy odpoczynku. Młody człowiek tego nie wie, myśli, że już niebawem taki będzie. I to prowadzi do rozczarowania czy pustki.

Oddziaływanie na psychikę młodych ludzi

Portale społecznościowe silnie oddziaływają na psychikę młodego człowieka. Zakłada się, że im więcej lajków, tym jestem bardzie lubiany/lubiana. Wywołuje to pragnienie „coraz więcej” (posiadania coraz więcej lajków).

Uznanie jest naturalną potrzebą człowieka. Znajduje się na czwartym miejscu w Piramidzie A. Maslowa. Jednak ciągły pęd ku uznaniu może zaprowadzić do negatywnych skutków. Wraz z każdym polubieniem w naszym organizmie pojawia się dopamina – hormon szczęścia. Z czasem powoduje to psychiczne i emocjonalne uzależnienie. Dlatego też uzależnienie od mediów społecznościowych staje się coraz większym problemem dla ludzi (nie tylko dzieci i młodzieży).

Media te stały się miejscem, gdzie ludzie poszukują akceptacji, zrozumienia czy uznania. Tego powinniśmy raczej szukać w świecie realnym, a nie w sztucznej (wirtualnej) rzeczywistości.

Dlatego też proponuję test.

Przez najbliższe 48 godzin nie korzystaj z portali społecznościowych.

Jeśli w trakcie tego czasu poczujesz dyskomfort, zaczniesz odczuwać niepokój, stres, warto pomyśleć o tzw. „diecie informacyjnej”.

Czym jest dieta informacyjna?

W każdej chwili jesteśmy bombardowani mnóstwem informacji. Są to najczęściej plotki, afery, skandale czy zbrodnie. Ponad 90% tych informacji ma wydźwięk negatywny. Poprzez to higiena naszego umysłu jest zaniedbana. Dlatego ważnym jest aby stosować dietę informacyjną: Co to takiego?

To nic innego jak ograniczanie bodźców oraz informacji zbędnych dla nas oraz naszego umysłu. Odpuszczamy sobie przyswajanie informacji, które nas nie rozwijają i nie są wstanie podnieść jakości naszego życia. Po co nam informacje o skandalach wśród celebrytów? Po co informacje o operacjach plastycznych celebrytów? Dlatego też warto zacząć unikać czytania i oglądania takowych newsów.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Mówi się, że nasze zdrowie fizyczne zależne jest od tego co jemy. Nasze zdrowie psychiczne zależne jest m. in. od tego co oglądamy czy też czytamy. Nieustannie będziemy za newsami. Po co? Czy te informacje są aż tak ważne. A może lepiej ten czas spędzić z rodziną czy znajomymi chociażby przy herbatce czy kawie? Może lepiej iść na spacer? Może warto poćwiczyć lub pomedytować? A może weście warto odkryć w sobie pasję i zacząć robić coś, co lubimy?

Przestań być niewolnikiem nieustannie otrzymywanych powiadomień w obawie przed FOMO (fear of missing out, czyli lęk przed przegapieniem czegoś). Nie bój się, że nie będziesz znał/znała najnowszych plotek o świecie celebrytów. Za to możesz przeżywać odprężenie psychiczne. A to jest ważniejsze od wszelkich celebryckich newsów.

Jeśli doświadczyłeś/doświadczyłaś problemu z powyższym 48 godzinnym testem lub czujesz, że nie możesz oderwać się od bezwartościowych bodźców wirtualnego świata to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami z Poradni Psychologicznej Medic Park w Płocku. Prowadzimy konsultacje lub terapie. Nie warto być samemu/samej ze swoimi problemami. Warto dać sobie szansę na szczęśliwsze życie.

 

Do zobaczenia

Dr Dawid Misiak

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.