Czcionka:
woman-g0c88f5d95_1280
Zmiany skórne na twarzy – to może być choroba

Bez względu na to, czy zmiany skórne na twarzy towarzyszą Ci „od zawsze”, czy są nowe i pojawiły się niedawno – warto je skonsultować ze specjalistą. Zazwyczaj lekarzem pierwszego kontaktu w takiej sytuacji jest dermatolog. Celem konsultacji w jego gabinecie jest ustalenie przyczyn zmian skórnych, a także określenie, czy są one efektem choroby, jaka toczy się w organizmie.

Czym objawiają się zmiany skórne na twarzy?

Zmiany skórne na twarzy to bardzo ogólne stwierdzenie odnoszące się do zmian zachodzących w każdym obszarze – od naskórka do przydatków. Dermatozy nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania, a ustalenie, co konkretnie dolega pacjentowi, zależy od przyczyny (alergiczna, genetyczna, wirusowa, bakteryjna), lokalizacji, typu zmian (placki, grudki, łuszczyca) oraz wieku i chorób towarzyszących.

Czasem wymaga to rozszerzenia diagnostyki np. o badania krwi, kolonoskopię czy badania obrazowe, w tym mikroskopowe, pozwalające rozpoznać nowotwory złośliwe. Dlatego też w celu rozpoznania zmian warto udać się do kliniki, która zatrudnia różnych specjalistów – nie tylko dermatologa.

O czym mogą świadczyć zmiany na twarzy?

Zmiany skórne na twarzy to często dowód na to, że organizm toczy walkę z jakąś chorobą lub zaburzeniem. Dlatego nie powinniśmy traktować ich wyłącznie w kategorii estetyki, lecz także jako objaw chorób. Jakich? Niewydolności serca, niedokrwistości lub innych związanych z układem krwiotwórczym, chorób układu pokarmowego (bakterie, stany zapalne żołądka i dwunastnicy itd.), chorób metabolicznych, wątroby, nowotworów, zaburzeń hormonalnych i autoimmunologicznych. Czasem jest to reakcja obronna organizmu na czynniki alergizujące. Również stres może powodować powstawanie i nasilanie się zmian skórnych na twarzy.

Rodzaje zmian skórnych

Jak już wspomnieliśmy, zmiany skórne objawiają się na różne sposoby, a zalicza się do nich:

·         rumień,

·         łuszczenie się naskórka,

·         siniaki,

·         wypryski,

·         pęcherzyki,

·         suche placki,

·         guzki i stwardnienia,

·         rozszerzone naczynka,

·         pokrzywka,

·         łojotok,

·         przebarwienia,

·         obrzęki,

·         bliznowce.

Mówi się, że skóra dostarcza wielu informacji na temat stanu naszego zdrowia. I tak jest istotnie. Mając tego świadomość, nie należy zwlekać z decyzją o odwiedzeniu specjalistów, którzy poważnie podejdą do Twojego problemu, diagnozując nie tylko objawy choroby, ale też jej etiologię.

Co zrobić, gdy masz zmiany na twarzy?

Dzisiaj nikt już nie twierdzi, że trądzik to „taka uroda” i trzeba go przeczekać. Absolutnie! Zarówno wypryski, jak i inne zmiany warto skonsultować ze specjalistą. Nieleczone mogą się zaostrzać, nie mówiąc o tym, że powierzchowne ich traktowanie eliminuje tylko objawy, a nie dociera do sedna problemu. Dlatego, zmiany skórne warto potraktować poważnie, a nie tylko ukrywać za makijażem czy zwalczać popularnymi zabiegami kosmetologicznymi.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.