Poradnia leczenia bólu i chirurgii kręgosłupa
Zespoły bólowe kręgosłupa w dominującej większości przypadków ustępują w wyniku skutecznego leczenia farmakologicznego lub rehabilitacji. Tylko niewielka grupa pacjentów z bólem kręgosłupa wymaga leczenia inwazyjnego.
Leczenie chirurgiczne jest najczęściej leczeniem przyczynowym. Oznacza to, że usuwana jest przyczyna występowania zespołu bólowego, np. stenoza kanału kręgowego u pacjentów z objawami chromania neurogennego. Nie wszyscy pacjenci z chorobami kręgosłupa mogą być jednak leczeni przyczynowo. Zdarzają się sytuacje, w których głównym celem leczenia jest objaw choroby – ból. W tej grupie pacjentów stosuje się małoinwazyjne metody chirurgiczne, których zadaniem jest zatrzymanie przewodzenia sygnału bólowego. Dokonuje się tego przez modyfikowanie przewodzenia lub uszkodzenie dróg przewodzących ból oraz ośrodków mózgowych, do których te drogi docierają.
Leczenie zachowawcze:
- rehabilitacja
- farmakoterapia
Leczenie chirurgiczne bólu kręgłosłupa metodami małoinwazyjnymi:
- blokady okołokręgosłupowe
- neurolezja
- neurostymulacja
- neuromodulacja
Poradnia zajmuje się kwalifikacjami pacjentów do leczenia chirurgicznego kręgosłupa i stawów krzyżowo - biodrowych zarówno metodami klasycznymi jak i małoinwazyjnymi, od drobnych blokad około kręgosłupa, termolezje, neurostymulacje chirurgiczne, wertebroplastyki, nukleoplastyki, dyskopatie każdego odcinka: kręgozmyki, spondylozy.
prof. zw. dr hab. n. med. Robert Gasik – specjalista neuroortopedii