Czcionka:

Poradnia alergologiczna

Poradnia alergologiczna Medic Park w Płocku oferuje swoim pacjentom możliwość przeprowadzenia płatkowych testów skórnych

Płatkowy test skórny
PŁATKOWE TESTY SKÓRNE

Czym jest płatkowy test skórny?

Test płatkowy jest wykonywany dla stwierdzenia alergii kontaktowych. Do powszechnie występujących następstw alergii kontaktowych możemy zaliczyć: zmiany skórne powodujące swąd, łuszczenie, suchość skóry, różnego rodzaju wypryski oraz fotoderamtozy. Alergia kontaktowa jak sama nazwa wskazuje jest następstwem kontaktu skóry z czynnikiem alergennym, w większości przypadków są to substancje chemiczne. Testy płatkowe wykonuje się na alergeny typu metale ( kobalt chrom, wanad, tytan, nikiel), konserwanty, antybiotyki, kleje, gumy, chemia gospodarcza, barwniki i wiele innych. Nie stosuje się związków chemicznych wysoce drażniących lub żrących.

Jak wykonuje się testy płytkowe?

Wspominane wcześniej czynniki alergenne aplikuje się do specjalnych bibułek i plastrów, poprzez nasączenie ich. Na suchą, wydepilowaną oraz czystą skórę lekarz umieszcza testery na plecach pacjenta na 48 godzin. Testery naklejane są w odstępach około 2 cm. Pacjent musi w tym okresie dbać o skórę nie doprowadzić do jej nadmiernej potliwości oraz nie myć pleców. W przypadku niektórych alergenów stan skóry pod testerami trzeba sprawdzać po nawet 96 godzinach.

Dla kogo są zalecane testy płatkowe?

Są one zlecane przez alergologa w celu identyfikacji czynników alergennych. Testy te pozwolą odpowiednio dobrać leki. Objawami jakie warunkują przeprowadzenie testów płatkowych są: różnego typu wypryski (hematogenne, piniążkowate,potnicowe, atopowe), zapalenia skóry (m.in. łojotokowe), swąd skóry, fotodermatozy (na skutek wystawienia skóry ciała na promieniowanie UV)

Wyniki testów płatkowych

Skalą wartości wyników testów są plusy- od zera do trzech.

  • 0 plusów oznacza brak reakcji na czynniki alergenne
  • + (jeden plus) rumień
  • ++ (dwa plusy) rumień oraz grudki
  • +++ (trzy plusy) rumień, grudki, pęcherzyki, obrzęk

W przypadku zafałszowania odczynów stosuję się tzw. „próbę dodatnią z histaminą”, jeśli ona nie da dodatniego odczynu test nie jest oceniany. Inną sposobem jest ujemna próba z zastosowaniem soli fizjologicznej, brak odczynu obojętnego warunkuje brak wiarygodności testu.

Cennik usług
Płatkowy test skórny
300 zł

Lekarze specjaliści

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.