Czcionka:

Poradnia urologiczna

Poradnia urologiczna oferuję kompleksową diagnostykę chorób układu moczowego. Zespół wykwalifikowanych lekarzy urologów udziela szczegółowych konsultacji medycznych oraz pomaga w walce ze schorzeniami układu moczowego pacjentów.

Cystoskopia
CYSTOSKOPIA

CYSTOSKOPIA – CO TO JEST?

Cystoskopia jest bardzo istotnym badaniem w diagnostyce urologicznej – polega na endoskopowej ocenie cewki moczowej i pęcherza moczowego oraz – u mężczyzn – prostaty. W trakcie zabiegu lekarz urolog wprowadza endoskop (instrument z kamerą) przez cewkę moczową do pęcherza moczowego co pozwala dokładnie ocenić ich budowę oraz diagnozować schorzenia. W większości wypadków badanie przeprowadza się cystoskopem giętkim, który zapewnia pacjentowi większy komfort w trakcie zabiegu. Cystoskopia jest badaniem mało inwazyjnym i zazwyczaj przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym – badanie nie jest bolesne a po zabiegu który trwa zazwyczaj około 10-15 minut pacjent może wracać do domu.

WSKAZANIA DO CYSTOSKOPII

Najczęstszymi wskazaniami do wykonania cystoskopii są:

 • krwiomocz, krwinkomocz – niepokojący objaw który może świadczyć o rozwijającym się nowotworze dróg moczowych
 • zmiany w pęcherzu moczowym rozpoznane w badaniu USG
 • zaburzenia w oddawaniu moczu – osłabiony strumień moczu, częstomocz, nagłe parcia na pęcherz moczowy
 • nowotwory dróg moczowych i narządów sąsiadujących
 • okresowa kontrola po leczeniu po leczeniu nowotworów dróg moczowych
 • kamica pęcherza moczowego
 • nawrotowe zakażenia układu moczowego
 • konieczność oceny cewki moczowej, prostaty (u mężczyzn) i pęcherza moczowego przed leczeniem zabiegowym
 • konieczność usunięcia cewnika z moczowodu (wprowadzonego wcześniej podczas zabiegu urologicznego)
 • konieczność wprowadzenia cewnika do moczowodu (np. z powodu kamicy i/lub wodonercza)
   

PRZYGOTOWANIE I PRZEBIEG BADANIA

Wykonanie cystoskopii nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta. Bezpośrednio przed badaniem wskazane jest oddanie moczu. Po zajęciu przez pacjenta/pacjentkę pozycji leżącej lub półleżącej na fotelu zabiegowym i dezynfekcji okolicy ujścia cewki moczowej lekarz urolog podaje do cewki moczowej sterylny żel znieczulający a następnie wprowadza do cewki moczowej sterylny endoskop. W zależności od potrzeb jest to cystoskop giętki – elastyczne narzędzie o średnicy 5-5,5mm z umieszczonym na końcu źródłem światła LED i cyfrową kamerą lub cystoskop sztywny – metalowe narzędzie optyczne o średnicy 5,5-7mm podłączone do zewnętrznego źródła światła i zewnętrznej cyfrowej kamery endoskopowej. Po wprowadzeniu narzędzia urolog patrząc na ekran monitora dokonuje oceny cewki moczowej i pęcherza moczowego oraz – u mężczyzn – prostaty. W razie wykrycia zmian chorobowych podejrzanych o rozrost nowotworowy lekarz ma możliwość pobrania z nich wycinków celem oceny mikroskopowej (histopatologicznej).

PO BADANIU

Po badaniu, które zazwyczaj trwa 10-15 minut pacjent powinien oddać mocz, odebrać opis badania i skonsultować jego wynik z lekarzem prowadzącym. W dniu badania a często także w ciągu kilku kolejnych dni po badaniu wskazane jest przyjmowanie zwiększonej ilości płynów oraz jeśli zaleci je urolog – także leków odkażających mocz. Jeśli podczas badania pobrano wycinki do badania histopatologicznego należy po kilku- kilkunastu dniach zgłosić się do rejestracji po odbiór wyników i skonsultować je z lekarzem który wykonywał zabieg.

Cennik usług
Cystoskopia

Lekarze specjaliści

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.